DACHÓWKI CERAMICZNE I CEMENTOWE. ZASADY DOBORU KSZTAŁTU I KOLORU DACHÓWEK.

Dachówka wpływa nie tylko na wygląd domu, ale również na wygląd krajobrazu, jaki otacza dom. Właśnie dlatego należy dobierać ją ze szczególną dbałością. Jeśli w okolic znajdują się inne budynki to należy wziąć pod uwagę również ich architekturę. Na wybór rodzaju dachówki wpływa nawet kąt nachylenia dachu.

Wzornictwo dachówek jest naprawdę imponujące i na dodatek dachówki mogą być wykonywane z różnych surowców. Rodzaj materiału, z którego są wykonane nie zawsze jest łatwy do odróżnienia. Przeciętna osoba, która nie zna się na budownictwie nie będzie w stanie powiedzieć, czy dana dachówka jest ceramiczna czy cementowa. Wzory dachówek są naprawdę zróżnicowane i dlatego z powodzeniem można wybrać odpowiednie do domów stylizowanych na dworki, ale również do budownictwa bardziej klasycznego lub modernistycznego. Profile dachówek mogą być wyposażone w zakładki lub w profilowane po bokach zamki. Domy o charakterze wiejskim, a nawet wille posiadające kamienną elewację lub budowane przy użyciu cegły klinkierowej to obiekty, do których idealnie pasuje dachówka w kolorze ceglastym. Można nawet wybierać wśród różnych odcieni cegły aż po ciemnoczerwoną. Odcienie kasztanowe, a nawet inne odcienie brązów też doskonale harmonizują z budownictwem w wymienionym stylu. Wpisują się ponadto w architekturę zabudowań regionalnych, które można podziwiać w rejonach górskich, a w szczególności na Podhalu. W tych okolicach stosuje się rodzaj dachówki zwanej karpiówką. Powszechne są też dachówki zakładkowe o podobnym kształcie. Do otynkowanych domów, w jasnych, subtelnych barwach pasują doskonale.

Kolor dachówek musi sprawiać, że dom będzie spójną całością. Musi pasować do elewacji, drzwi i okien. W niektórych regionach nie można bawić się kolorystyką w sposób zupełnie dowolny, ponieważ mogą być ustalone odgórnie warunki zabudowy terenu. Tak jest w regionach, gdzie zabudowa jest zabudową tradycyjną i ma znaczenie dla zachowania wartości kulturowych, do których zalicza się architektura. Pewne kolory lub wzory dachówek mogą być też zakazane, ponieważ zaburzałyby krajobraz okolicy. Przed zakupem dachówek trzeba zorientować się w gminie, co jest dozwolone, a co nie. Wiejskie domki mogą nabrać ciekawszego wyrazu, gdy zastosuje się dachówki z połyskiem, które powodują, że ich barwa staje się bardziej wyrazista. Są to dachówki cementowe, których powłokę otrzymuje się w efekcie wykorzystania mieszanki polimerowo-akrylowej.

Domy w nowoczesnym stylu wymagają innej oprawy dachowej. Można wykorzystywać zarówno dachówki cementowe, jak i ceramiczne. Najlepiej, żeby miały proste kształty. Płaskie dachówki w kształcie prostokąta lub rombu sprawdzą się doskonale. W kolorystyce panuje większa dowolność. Śmiało można sięgać na przykład po grafit. Gorzka czekolada to z kolei kolor, który najbardziej pasuje do domów w stylu kolonialnym.

Dachy dwuspadowe lub inne wielospadowe, które na dodatek charakteryzują się obszernymi powierzchniami dają duże pole do popisu dla architektów. Pasują do nich różne wzory dachówek, również te o bardziej fantazyjnym kształcie. Często wykorzystuje się dachówki pofalowane. Mogą mieć jedną lub dwie fale. Zastosowanie znajdują karpiówki o specyficznych kształtach łusek, ale również prostokątne lub gotyckie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *