SCHODY PREFABRYKOWANE. WADY I ZALETY.

Schody prefabrykowane są montowane z wcześniej wyprodukowanych, gotowych stopni połączonych w moduły.

Obecnie stały się one alternatywnym rozwiązaniem dla schodów żelbetowych, które są wykonywane na miejscu budowy, a także dla prefabrykowanych biegów wymagających zastosowania specjalistycznego sprzętu z uwagi na duży ciężar.

Czym się charakteryzują?

Dużą zaletą prefabrykowanych schodów jest prostota i niskie koszty wykonania. Standardowe schody prefabrykowane mieszczą się na planie koła. Potocznie są one nazywane kręconymi schodami. Wszystkie stopnie są identyczne, dlatego w procesie produkcji można wykorzystać wyłącznie jedną formę. Kręta konstrukcja jest samonośna i nie wymaga wykonania dodatkowych wzmocnień. Wadą schodów prefabrykowanych jest ograniczenie średnicy konstrukcji. Powinna ona wynosić maksymalnie 3 metrów. Wykonanie szerszych schodów mogłoby doprowadzić do utraty stabilności.

Obok krętych schodów można też zastosować prefabrykowane schody zabiegowe. Ich bieg jest układany wzdłuż linii łuku. Charakteryzują się ciężkością konstrukcji i wysoką stabilnością. Obecnie istnieje możliwość zamówienia schodów o dowolnym kształcie dostosowanym do aranżacji i wielkości wnętrza. Stopnie są przygotowywane w osobnej formie. Mogą być usytuowane wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz biec przez dwie kondygnacje.

Dowolne wykończenie – atut prefabrykowanych schodów

Dużą zaletą prefabrykowanych schodów jest dowolność w kwestii wykończenia. Okładzina może być wykonana z ceramicznych płytek, drewna, kamienia lub wykładziny. Można też poprzestać na pomalowaniu ich powierzchni wyrównując je jedynie zaprawą gipsową. Schody po zamontowaniu muszą być wyposażone w balustradę. Ekipa montażowa wstępnie szpachluje spód biegu i łukowe belki policzkowe biegnące po obu stronach schodów. Dokładne prace w tym zakresie są pozostawione zamawiającemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *