Podbitka dachowa ma wpływ na to jak będzie wyglądał dom. Podbitka jest inaczej nazywana podsufitką. Jest jednym z elementów wykończeniowych dachu. Umieszcza się ją w części dachu pod okapem. Wystające części konstrukcyjne dachu upodobały sobie owady i ptaki jako miejsce na swoje gniazda. Podbitka dachowa utrudnia lub uniemożliwia zakładanie gniazd w takich miejscach. W ogóle podbitka służy do ochrony więźby i krokwi przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, a także przed opadami. Dodatkowo pełni rolę izolacyjną, ponieważ ogranicza dopływ powietrza na styku ściany z dachem. Efektowne i funkcjonale oświetlenie jest montowane właśnie w podbitce. Jest to bardzo przydatny element konstrukcji dachu, ale wcale nie istnieje konieczność jego montowania. Decydują o tym indywidualne preferencje.
Podbitkę dachową wykonuje się z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się podbitki drewniane. Do ich wyrobu najczęściej wykorzystuje się drewno świerku, sosny lub modrzewia. Szerokość stosowanych desek może być dowolna. Zastosowanie znajdują również deski różnej grubości. Jednak standardowe deski na podbitkę mają grubość 17-22 mm. Za podbitkę mogą służyć płyty drewnopochodne lub PCW. Tworzywa sztuczne dają wiele możliwości. Przede wszystkim dlatego, że producenci zapewniają całe komplety elementów dopasowane do wszelkich potrzeb. Można kupić profile podwójne, listwy narożnikowe, listwy startowe i inne funkcjonalne elementy. Na podbitkę dachową wykorzystuje się też blachę stalową. Może to być identyczna blacha, co w przypadku obróbek blacharskich.
Trochę inny rodzaj blachy jest stosowany do paneli z powlekanej blachy aluminiowej. I ten typ blachy też znajduje zastosowanie w podbitce dachowej. Podbitki z tworzyw sztucznych są produkowane w sporej ilości kolorów. Jeśli chodzi o drewno, to można je malować według uznania. Podbitka musi pasować pod względem kolorystycznym do reszty domu, a w szczególności do takich elementów jak dach, ramy okienne czy rynny. Wszystko ma znaczenie dla ostatecznego wyglądu domu.