HYDROIZOLACJA ŁAZIENKI. FOLIA W PŁYNIE CZY MASA USZCZELNIAJĄCA. CO WYBRAĆ?

Wykonanie hydroizolacji łazienki za pomocą folii w płynie bądź masy uszczelniającej jest bardzo proste i daje dobre rezultaty.

Do wykonania warstwy hydroizolacyjnej nie będą potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Warto natomiast zadbać o właściwe warunki otoczenia. Temperatura otoczenia, podłoża i uszczelniającego materiału powinny wynosić w granicach 5 – 25 stopni Celsjusza. Wtedy mamy pewność, że zewnętrzne czynniki nie wpłyną na niekorzystną zmianę fizycznych i chemicznych właściwości hydroizolacyjnego materiału.

Czym jest płynna folia?

Płynna folia ma postać jednolitej mieszaniny przygotowanej na bazie syntetycznych żywic. Materiał jest gotowy do użycia od razu po otwarciu. Można ją wymieszać, aby wyrównać konsystencję. Przyda się do tego mieszadło i sprawna wiertarka. Płynna folia może być zastosowana w pomieszczeniach, które są narażone na oddziaływanie spływającej wody, która nie wywiera nacisku na podłoże.

Kiedy i jak stosować płynną folię?

Preparat jest przeznaczony do uszczelniania betonowych powierzchni, cementowych i cementowo – wapiennych wylewek i tynków oraz podłoża wykonanego z gipsowo – kartonowych płyt bądź gipsowego tynku. Należy nanieść płynną folię na podłoże za pomocą wałka bądź pędzla. Pierwsza warstwa powinna zostać nałożona w dowolnym kierunku, a druga prostopadle do pierwszej. Druga warstwa płynnej folii może być zaaplikowana dopiero po wyschnięciu pierwszej. Przejścia rur, narożniki i wpusty wymagają zastosowanie lepszej ochrony przeciwwilgociowej. Dlatego też przed malowaniem trzeba okleić je za pomocą taśmy i maty uszczelniającej. Po wyschnięciu płynnej folii powstanie elastyczna powłoka, która ukryje drobne ryzy i będzie solidną barierą przeciwwodną. Okładzina z płytek może być przyklejana bezpośrednio na warstwę uszczelnienia po upływie 12 godzin.

Czym masa uszczelniająca różni się od płynnej folii?

Podstawowa różnica między dwoma materiałami wymienionymi na wstępie to gęstość. Masa uszczelniająca posiada bardziej gęstą konsystencję oraz może być ona produkowana na bazie syntetycznych żywic i cementu. Masa uszczelniająca jest przeznaczona do zabezpieczenia betonowych powierzchni, wylewek i tynków cementowych, cementowo – wapiennych tynków, podłoża z płyt g – k lub gipsowego tynku.

hydroizolacja_lazienki

Sposób zastosowania masy uszczelniający jest podobny jak w przypadku płynnej folii, łącznie z krzyżowym naniesieniem dwóch warstw i zastosowaniem dodatkowych wzmocnień. Producenci z reguły zalecają zastosowanie taśmy i maty ze szklanych włókien.

Hydroizolacyjna zaprawa – alternatywa dla folii i masy

Zaprawa na bazie cementu powstaje po wymieszaniu z odpowiednią ilością wody lub płynu dyspersyjnego. Należy uczynić to za pomocą mieszadła i wiertarki. Zaprawy hydroizolacyjne służą do wykonania izolacji przeciwwilgociowej nie tylko w łazience, ale także na balkonie i tarasie oraz fundamentów i zbiorników narażonych stale na kontakt z wodą pod ciśnieniem. Zaprawa hydroizolacyjna sprawdza się w przypadku każdego rodzaju podłoża wewnątrz domu. Należy nałożyć ją na powierzchnię za pomocą pędzla lub stalowej pacy. Należy odpowiednio zabezpieczyć przejścia rur i odpływ za pomocą maty uszczelniającej oraz okleić miejsca stylu podłóg i ścian za pomocą taśmy. Zaprawa hydroizolacyjna jest nakładana krzyżowo. Druga warstwa może zostać naniesiona dopiero po wyschnięciu pierwszej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *